Başarıdan Başarıya Koşan HRÜ Öğrencisi,Türkiye Rekoru Kırdı


Harran Üniversitesi öğrencisi Hüseyin Can,N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nda 1985’den berikırılamayan rekoru kırdı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, dünyanın en iyi koşan Etiyopya ve Kenyalı atletlilerinin de yarıştığıTürkiye rekorunun kırıldığı maratona, dünya genelinden yaklaşık 40 bin kişi katıldı.
Bugüne kadar pek çok başarılar elde eden Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi ve milli atletimiz Hüseyin Can, daha önceleri de Avrupa ve Balkan 2.liği ile dünya 3.lüğü ile Ukrayna Kiev’de düzenlenen 42 km’lik maratonda ise 2:19.22 saniye ile en iyi derecesini koşarak Balkan Şampiyonluğunu elde etmişti.
Şimdi de Dünya Atletizm Birliği tarafından altın kategoride yer alan ve dünyada kıtalararası koşulan tek maraton unvanını taşıyan İstanbul Maratonu’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu milli atlet Hüseyin Can, 2:16.02’lik derecesiyle 1985’ten beri kırılamayan 23 yaş altı Türkiye rekorunun sahibi oldu.
Hüseyin Can, “36 yıldır kırılamayanrekoru kırarak çalışmalarımın karşılığını aldım. Bu süreçte çok emek harcadım ve rekoru kırmak bana nasip oldu. Bundan sonraki hedefim 2024 olimpiyatlarına katılmaktır. Başta Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik olmak üzere Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu hocalarıma her zaman beni destekledikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir