İŞÇİLERDEN DURAN ADAM EYLEMİ!

DİSK Tekstil üyesi oldukları için işten atılan Uğur Tekstil işçileri ve ücretsiz izne gönderilen Özak Tekstil işçileri Şanlıurfa Rabia Meydanında toplanarak ‘duran adam ‘ eylemi gerçekleştirdi.

FATMA KEBER

Şanlıurfa- Kent merkezindeki Rabia Meydanında bir araya gelen işçiler duran adam eylemi gerçekleştirdi.

Çevreden geçen vatandaşlar duran işçileri merakla izlerken, emniyet ekipleri ise yoğun güvenlik önlemi aldı. İşçiler yapılan basın açıklamasının ardından eylemlerini sona erdirdiler.

Yaklaşık 100 işçinin katıldığı açıklamada işçiler , sendikanın kendilerine sahip çıkmadığını söyledi .

İşçiler ; “ DİSK/Tekstil ‘in patronların hegomaniyası altında olduğunu pratikle ortaya koydu. Neden bize sahip çıkmadınız, neden onurunuza sahip çıkmadınız, işçiyi pazarlamak satmak sizin için bu kadar kolay mı? Ama merak etmeyin hem sizden hem de özak tekstilden bunun hesabını soracağız.” diyerek işten çıkarılmalara tepki gösterdiler.

Açıklama metnini okuyan Erdal Kayata ve Asiye Say yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bizler 18 Kasım’da siparişlerin az olduğu bahanesi ile ücretsiz izne yollanmıştık ilk etapta 48 kişi, daha sonra bu sayı 120 civarına çıkarıldı. Bunların bir kısmı geri çağrıldı yaklaşık dışarda 60-70 kişi kaldı. “ denildi.

Fabrika yönetiminin işe dönen işçilerin onayı ve izni olmadan telefon numaralarını Öziplik-iş sendikası ile paylaştığını belirten Kayata ; “Bu arkadaşlar, tek tek öz iplik sendikası şube başkanları tarafından aranarak , karşılıklı anlaşarak fabrikadan çıkarılmaya ikna edilemeyen çalışıldı . Kimilerini tehddit ettiler, beli bir miktar para karşılığı ile bir çok arkadaşımıza zorla imza atirarak işlerine son verdiler. “ dedi.

“BİZLER ARTIK ÜCRETSİZ İZİNDE DEĞİL, İŞSİZDİK”

İşçilerin 3 Aralık’ta fabrikaya çağrıldığını ve işten çıkarılmak istendiklerinin aktarıldığı açıklamada ; “Biz 17 arkadaş bunu kabul etmedik ve fabrikadan ayrıldık . 10 Aralık’ta elimize ulaşan bir noter ihbarnamesi ile işimize son verildiğini öğrendik .Bizler artık ücretsiz izinde değil, işsizdik.
Bu başarı iki yıldır bizi fabrikanın kapısına koymaya çalışan Özak Tekstil’in değil , Disk tekstil sendikasının çete başkanı Kazım Doğan ve ekibinin başarısıdır !” denildi.

DİSK’E ÇAĞRI

DİSK/ Tekstile seslenen işçiler ; “
Biz Disk’in direniş tarihini biliyoruz. İşçilerin pazarlamasına göz yummayacağını biliyoruz ve Disk’ten tek beklentimiz bunun hesabını, sendikacılar arasında adı çantacı olarak bilinen Kazım Doğan ve çetesine sormasıdır.” ifadelerine yer verildi.

SENDİKALAR ÖNCELİKLE İŞÇİLERİN HAKLARINI TUTUYORLAR SONRADAN DA PATRONUN TARAFINA GEÇİYORLAR
Deva Partisi Urfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz’de işten çıkarılmalara tepki göstererek işçilerin sendikal haklarına saygı gösterilmesini istedi.
Tüysüz ; “ Bugün ,Şanlıurfa’da Uğur Tekstil, Özak Tekstil ve Yılmazlar Tekstil işçilerinin sendika hakkını kullandıkları gerekçesi ile kapının önüne koyulduklarını görüyoruz. Bu asla kabul edilemez. Sendikalar önce işçilerin haklarını savunuyorlar sonradan ise patronun tarafına geçiyorlar. Bu işçilerin alın terlerinin haklarını savunmak adına çıktıkları bu yolda bizde yanlarında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanarak işçilere destek olacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir