TARIM DANIŞMANLARI: DESTEĞİN ARTTIRILMASINI İSTİYORUZ !


TAYDAK Urfa İl temsilcisi tarım danışmanlarının asgari ücretin altında ücret aldıklarını belirterek, Bakanlıktan destek istedi.

FATMA KEBER / ŞANLIURFA
Şanlıurfa’da 3 yıldır tarım danışmanlarının devletten aldıkları parada herhangi bir artış olmadığını belirten Türkiye Tarımsal Yayım ve danışmanlık kurumu derneği (TAYDAK) Şanlıurfa il temsilcisi Melek Derya Nitelik ve Yönetim kurulu üyesi Ramazan Kaya yaptıkları açıklamada, “Çok zor koşullarda özverili bir şekilde çalışan ve de üreticisinin her şart ve zamanda yanında olan tarım danışmanlarının da hizmet bedeli destek ücretlerinin artırılmasını talep ediyoruz.” dedi.
‘’MAĞDURUZ’’
Verimli arazileri ile Türkiye’nin tahıl ambarı konumunda bulunan Şanlıurfa’da danışmanlık yaptıklarına dikkat çeken tarım danışmanları, Bakanlığın kendilerine sahip çıkmadığını, rapor sunduklarını, daire başkanlığı ile konuştuklarını, buna rağmen herhangi bir gelişme olmadığını belirterek, mağdur olduklarını ifade etti.

ŞANLIURFA’DA 42 KİŞİ TARIM DANIŞMANLIĞI YAPMA HAKKINA SAHİP OLDU
Türkiye Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kurumu Derneği (TAYDAK) Şanlıurfa il temsilcisi Melek Derya Nitelik ve Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Kaya yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdiler; “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sınavına girip 70 barajını aldıktan sonra tarım danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanan ziraat mühendisleri oda, birlikler ve serbest çalışan olmak üzere tarım danışmanlığı yapabiliyorlar. Bu yıl oda ve birliklerde 5 kişi almak hakkına sahip Şanlıurfa’da 42 kişi tarım danışmanlığı yapma hakkına sahip oldu. Devlet yılda iki defa 6 ayda bir kişi başına yıllık 46 bin ödenek veriyor. Birliklerde çalışanların maaşlarını oda ve birlikler karşılıyor. Şu anda tarım danışmanları aylık 2.800 TL maaş alıyorlar. Bazı arkadaşlarımız 2 bin alıyor. Bazısı 1.800 TL alıyor. Birliklere bunun üstünü tamamlayın diyor ama eksik veriyorlar. Siz bir mühendissiniz 4 yıllık fakülte bitiriyorsunuz ama emir aldığınız insan ilkokul mezunu bazen arkadaşlar mevzuatı anlatmakta zorluk çekiyorlar.
‘’2800 TL İLE AİLE GEÇİNDİRİYORUZ ‘’
‘’3 yıldır tarım danışmanı arkadaşların aldıkları para 46 bin! herhangi bir artış olmadı bu kadar zamanda, iki yılda bir bizim sözleşmemiz yenileniyor. Serbestler her sene yenilemek zorunda yeni çıkacak tebliğe göre kendinizi ayarlamanız lazım. “ diyerek desteklemenin çıkmayabileceğini de söylediler. TAYDAK temsilcileri “Raporlar sunduk, daire başkanlığı ile konuştuk, mağduriyetlerimiz ortada, gerçekten mağduruz. İnsanlar 2 bin 800 TL’ye aile geçindirmek zorunda. Muhatap bulamıyoruz. Konuştuğumuz herkes diyor bir mühendis nasıl bu paraya çalışır. Özlük haklarımızın iyileştirmesini istiyoruz.”

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Melik de tarımsal danışmanlık yapan ziraat mühendislerinin aldıkları desteğe değinerek ,” Arkadaşlarımızın 3 yıldır desteklemeleri artırılmamaktadır. 1 dolar şu anda 10 TL’yi buldu. Birçok şeye zam gelmesine rağmen tarımsal danışmanlık yapan arkadaşlarımızın desteklemeleri 3 yıldır hala 46 bin TL seyrinde devam ediyor. “ diyerek duruma tepki gösterdi.

“Türkiye tarım ülkesi, tarım ülkesi olan bir yerde tarımla kalkınma olur tarımsal yayım danışmanlık ile ilgilenen meslektaşlarımızın kontenjanların arttırılması gerekiyor. Özlük haklarında da iyileştirmeler yapılması gerekiyor. “ değerlendirmesinde bulunan Ziraat Odası Başkanı Melik, doğum izni konusuna da değinerek “ Kadın meslektaşlarımızın doğum izni yok. Onlara da düzenleme yapılması gerekiyor. Umarım bir an önce bunlar düzeltilir. Şu an asgari ücretin bile altında çalışan arkadaşlarımız var. En azından bu arkadaşlarımızın 5 -6 -7 bin üstünde değişen 1 aylık gelirlerinin olması gerekiyor. Kendi sigortalarını kendi işyerlerindeki ofis ihtiyaçlarının karşılayabilme leri için mağduriyetlerinin giderilmesini gerekiyor.” dedi.
CHP Haliliye ilçe başkanı Av. İbrahim Halil Alagöz de konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ziraat danışmanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini isteyerek ‘’bakanlığın en kısa sürede adım atarak, 3 yıldır yapılmayan zammı yapmasını ve iyileştirme yapmasını bekliyoruz. Bu kardeşlerimiz 4 yıllık fakülteye okuyarak mühendis oldular. Bunlara asgari ücretin altında ödeme yapmak bu insanlara en büyük eziyettir. Kaldı ki GAP’ın başkenti, tahıl ambarı, Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Şanlıurfa gibi bir ilde ziraat mühendislerine neden değer kıymet verilmiyor? Tarımsal danışmanlık yapan emek veren insanlar hiçe sayılıyor. Tarımsal destek sunan ziraat danışmanlarının haklarını bir an önce almalıdır. Biz CHP olarak bu insanların her zaman yanında olacağız. Özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda desteğimizi sonuna kadar vereceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir